Kosova Hacker

Computers and Internet


You are not connected. Please login or register

Kuriozitete

Go down  Message [Page 1 of 1]

1 Kuriozitete on Sun Mar 23, 2008 10:04 am

heroid

avatar
General
General
Kuriozitete:

Rrethė 175 milion njerėz apo rrethė 3 % tė popullatės sė tokės nuk jetojn nė vendėlindje.

__________________________ ______________
Shtetet ku mė sė tepėrmi ka emigrant:
SHBA = 34,9 milion njerėz
Rusi = 13,2 milion njerėz
Gjermani = 7,3 milion njerėz
Ukrainė = 6,9 milion njerėz
Francė = 6,2 milion njerėz
__________________________ ______________

Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė.
Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim.
__________________________ ______________

Lapsi mė i shtrenjėt
Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit
__________________________ ______________

Ngrėnja e peshkut nė vitė pėr banor.
Islanda 93 kg banorė / vitė
Japonia 68 kg banorė / vitė
Spanja 39 kg banorė / vitė
Portugalia 37 kg banorė / vitė
Finland 33 kg banorė / vitė
Francė 27 kg banorė / vitė
Suedi 27 kg banorė / vitė
Greqi 24 kg banorė / vitė
BE 22 kg banorė / vitė
__________________________ ______________

Luani adaptoi viqin e antilopės
Nė Keni njė luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viq tė antilopės. Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viqin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė luan tjetėr e kishte ngrėn viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrė njė viq tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia kanė marrė atė luaneshės.
__________________________ ______________
Zbulimet e Leonardo da Vinēi
Italiani Leonardo da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.

- Ventillimin,
- Busollėn,
- Aeroplanin,
- Helokopterin,
- Instrumente mekanike muzikore
-Armėn shumė tytėshe,
- Skenėn rrutulluese
- Orėn me zile,
- Teshat zhytėse
- Gazė maskėn
- Gomėn shpėtuese
- Parashutėn
- Turbinėn me ujė
- Orėn
- Vinēin
- Tankun
- Syzet
- Makinėn me avullė
-Teleskopin
__________________________ ______________
Bubėrrecat kanė super lidhėshmėri.
Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.
Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė.
Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.
__________________________ ______________
Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..
__________________________ ______________
Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka.
__________________________ ______________
Grimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken
__________________________ ______________
Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin.
__________________________ ______________
Flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur
__________________________ ______________
20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri
__________________________ ______________
Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.
__________________________ ______________
Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.
__________________________ ______________
Pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.
__________________________ ______________
Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku pejtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
__________________________ ______________
Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.
__________________________ ______________
Mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.
__________________________ ______________
Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.
__________________________ ______________
Nė Romė ndodhet xhamia mė e madhe nė Evropė.
__________________________ ______________
Pėr herė tė parė koncepti i sinusit dhe i kosinusit nė trigonometri ėshtė fytur nga shkencėtari arab Batani. Tabelėn e parė tė sinuesve e bėri Hasan El-Marakeshi mė 1299.
__________________________ ______________
Nė vitin 1957 mbreti i Francės Henri i III themeloi nė Paris katedrėn e gjuhės arabe qė tė lehtėsojė zhvillimin e studimeve mjeksore.
__________________________ ______________
Sinani, arkitekti i madh shqiptar (1489 - 1588) gjatė gjithė jetės sė tij ndėrtoi jo mė pak se 355 ndėrtesa apo komplekse: 81 xhami tė mėdha 50 dhoma faljeje, 62 medrese, 19 mauzoleume, 17 tregje, 3 spitale dhe 7 ujėsjedhėsa. Kryevepra e tij ėshtė Xhamija Selimije e ndėrtuar nė vitin 1522. Nė baz tė projekteve tė tij ndėrmjet vitit 1609 dhe 1617 u ndėrtua Xhamia Blu.
__________________________ ______________
Thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se Kin Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė !!
__________________________ ______________
Televizioni i parė u zbulua nga J. L. Bajd, mė 1928.
__________________________ ______________
Automobili i parė u konstruktua nga Karl Benz mė 1885.
__________________________ ______________
Vėllezėrit Orvil dhe Virbur Urajt, mė 17 dhjetor tė vitit 1903 tė parėn bėnė fluturimin me aeroplan motorik nė Kiti Hejk tė SHBA-ve.
__________________________ ______________
Telefonin e parė e zbuloi Aleksandėr Graham Bell, me 1875.
__________________________ ______________
Qyteti mė i madh nė botė ėshtė Meksiko Siti dhe ka mbi pesėmbėdhjetė milionė banorė.
__________________________ ______________
Oqeani mė i madh ėshtė Paqėsori. Sipėrfaqja e tij ėshtė 179.680.000. km. katrorė kurse Oqeani mė i vogėl ėshtė Oqeani i Ngrirė i Veriut qė ka 14.090.000 km. katrorė.
__________________________ ______________
Gadishulli mė i madh nė botė ėshtė ai i Arabisė, me sipėrfaqe 2.730.000 km. katrorė.
__________________________ ______________
Thellėsia mė e madhe nė botė ėshtė nė ishujt Mariana, e quajtur Ēalenger. Kjo thellėsi arrinė nė 11.033 metra.
Ndėrsa ishulli mė i madh nė botė ėshtė Grenlanda me sipėrfaqe 2.175.600 km. katrorė.
__________________________ ______________
Pika mė e lartė nė botė ėshtė Mont Everest. Lartėsia e saj arrinė nė 8.848 metra. Pėr herė tė parė e pushtuan alpinistėt e Zelandės sė Re, me nė krye Edmund Hilarin, mė 29 maj 1953.
__________________________ ______________
Nervi optik i syrit pėrbėhet prej 500 mijė fijesh tė cilat nėse renditen njėra pas tjetrės do tė arrijnė gjatėsinė 60 kilometra.
__________________________ ______________
Nė mjedisin e hapur kur nuk fryejnė erėrat, zėri i njeriut mund tė dėgjohet 200 metra larg.
__________________________ ______________
Gratė e fisit Bambara tė cilėt jetojnė nė Senegal, tėrė trupin e lyejnė me baltė tė kuqe.
__________________________ ______________
Skandinavėt dikur kan prodhuar litarė shumė tė fortė duke shfrytėzuar rrėnjėt e drunjėve sidomos tė pishės.
__________________________ ______________
Nė vitin 1795 njė nėnpunės nė Berlin tė parit i lindi ideja qė shtėpitė nė qytet tė shėnoheshin me numra, kurse emėrimi i rrugėve ėshtė bėrė shumė mė vonė.
__________________________ ______________
Nendasit nga ujdhesa Bolia nė Indonezi gjatė levrimit tė arės ia qesin rreth qafės kaut thesin e mbushur me gurė tė rėndė nė mėnyrė qė t'ia ndalojnė shpejtėsinė gjatė lėvrimit
__________________________ ______________
Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus pacomoin e hekurit.
__________________________ ______________
Sipas shkencėtarėve amerikanė, Hėna ēdo njė mijė vjet largohet nga Toka pėr 20 metra pėr shkak tė dobėsimit tė fuqisė tėrheqėse tė Tokės - gravitacionit.
__________________________ ______________
Ezkimezėt kur e lėshojnė shtėpinė patjetėr e rrėzojnė sė paku njė pjesė tė shtėpive tė tyre tė ndėrtuar prej akulli nė mėnyrė qė ajo tė mos bėhet strehim i shpirtrave tė kėqinj.
__________________________ ______________
Fjala e pare e transmetuar nepermjet telefonit ėshtė "Uaston hajde kėtu - mė duhesh" dhe ėshtė thėn nga shpikesi i telefonit Aleksander Graham Bell qe therriste ndihmesin e tij Uaston. Ai e mori patenten e telefonit me numer 174465 ne vitin 1876
__________________________ ______________
Njeriu me shtatin me te larte ka qene austriaku Frederik Vinkelmeir,qe ka jetuar ne shek.VII.Ai ishte 2.78 m i gjate.Gruaja me e gjate e te gjitha kohrave ka qene gjermania Mariane Wehler me gjatesi 2.55 m.Njeriu me i shkurter ka qene Xhin Vorenburgu me gjatesi 45 cm dhe konkurrentja e tij Halami Aqube Ton Sinai me gjatesi vetem 38 cm.
__________________________ ______________
Zakonisht nje njeri ka ne koke rreth 100.000 qime floku.Tek flokekuqte kjo shifer arrin ne 90.000,te bjondet ne 140.000 dhe tek brunet dicka ne mes te ketyre dy shifrave. Mesatarisht,cdo dite bien nga 50 deri ne 100 fije floku.
__________________________ ______________
Thellesia me e madhe e deteve dhe oqeaneve ndodhet ne pjesen perendimore te Oqeanit Perendimor dhe arrin ne 11030 metra.
__________________________ ______________
Per te prodhuar nje kilogram mjalte,nje blete i duhet te thithe nektarin e 12 milion luleve dhe per kete te pershkoje nje rruge me gjatesi rreth 300.000 kilometra.
__________________________ ______________
Ne cdo liter uje te siperfaqes se detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa,ne 100 metra ka 3.000 dhe ne 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.
__________________________ ______________
Elefantet i tremben lepujve dhe qenve qofshin keta edhe te vegjel.
__________________________ ______________
Bleta eshte i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.
__________________________ ______________
Kanguru (Kengur)
Kur u duken per here te pare ne Australi, europianet vune re nje kafshe te cuditshme: ajo ecte me kembet e prapsme ndersa ne bark kishte nje si qese nga nxirrnin koken te vegjlit.
-Ē"eshte kjo? - i pyesnin ata indigjentet.
-Kan-gu-ru - pergjigjeshin ata.
Qe nga ajo kohe kafsha e ēuditshme u quajt kanguru. Kur me vone studjuan gjuhen vendase, evropianet mesuan se fjala "kanguru" do te thot "nuk kuptoj".
__________________________ ______________
Ne shoqerine e sotme njerezore fliten 2796 gjuhe te ndryshme.Ato ndahen ne 11 grupe kryesore dhe 50 grupe (gjuhesh te vogla). Njerezit qe flasin keto gjuhe perdorin rreth 8000 dialekte
__________________________ ______________
Mendohet se qe nga krijimi i shoqerise njerezore ne bote kane jetuar mbi 80 miliard njerez.
__________________________ ______________
Lotet e krokodilit
Prej kohesh njerezit kishin vene re se krokodilet pasi hanin gjahun e kapur ne ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri te linte pershtypjen se kjo kafshe qante prene e ngrene. Prandaj dhe lindi shprehja "lotet e krokodilit" qe personifikon hipokrizine e njerezve te ligj. E verteta eshte se krokodilit nuk i vjen keq per kafshen e ngrene por eshte gjendra e kripes ajo qe prodhon lotet. Dhe pikerisht pasi krokodili ka kollofitur kafshen se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjendra e kripes qe ndalon sasine e tepert te kripes e cila del jashte ne formen e pikave te loteve.

View user profile

Back to top  Message [Page 1 of 1]

Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum